Име и презиме: Милош Станковић
Датум рођења: 1984.године
Титула: Мастер аналитичар заштите животне средине
E-mail: milosstanko@yahoo.com
- Образовање:
- Рођен је 1984. године у Београду, живи у Земуну. Основну школу је завршио у Земуну.
- Завршио је електротехничку школу у Земуну и матурирао са одличним успехом.
- Године 2006. дипломирао је на Вишој електротехничкој школи у Београду, смер рачунарска техника и стекао звање: инжењер електротехнике за рачунарску технику.
- Године 2007. дипломирао је на Техничком факултету „Михајло Пупин“ на Универзитету у Новом Саду, и стекао звање: дипломирани инжењер производног менаџмента (дипломирао је на тему: иновационо предузетништво)
- Мастер студије завршио је на Факултету за примењену екологију у Београду 2013. године.
- Тренутно је на докторским студијама у Београду.
- Професионално искуство:
Радио је хонорарно седам година у компанијама Компарт и Новикомп на хардверу и софтверу у компјутерској индустрији. У Заводу за истраживање и развој у Београду радио је четири године као саветник директора за иновационе технологије и електротехнику. Био је директор Иновационог центра у Београду, више од годину дана. Претходних осам година био је ангажован на развоју иновационих пројекта у Немачкој, Швајцарској, Шведској и Руској Федерацији.
- Научна, иновативна и стручна делатност:
Бави се научно истраживачким радом – иновацијама, активно већ 15 година, највише на пројектима из области заштита животне средине – екологије и енергетике. Поседује око 30 проналазака, који су награђени на бројним домаћим и међународним сајмовима (око 100 међународних признања).
Неки од пројеката на којима ради: еко-ауспух за отклањање аерозагађења код моторних возила, партикуларни електростатички филтер за моторна возила, електростатички филтер за отклањање аерозагађења у индустрији, пречишћавање течности помоћу притиска, уређај за уништавање корова, систем за добијање економичнијег горива из нафтних деривата, турбине без механичких покретних делова, систем за брзо пуњење батерија и акумулатора, индукционо грејање, пумпе са јонизационим струјама за сепарацију метала и др.
Држао је предавања и презентације својих пројеката на бројним домаћим и међународним скуповима, сајмовима, Универзитетима и Институтима, нпр.: на/у EDHEC Business School (Француска – Ница), John Cabot University (Италија – Рим), Монте Карлу (скуп Бусинесс Ангелс), Токију (Свестски конгрес генија), Москви (Међународни иновациони центар, Руска Дума), Хановеру (Међународна конференција), Хонг Конгу (Међународни сајам иновација) Таипеи-у – Република Кина (Међународна конференција иновација и изума), Бања Луци (Привредна комора Републике Српске, Медјународни научно иновациони скуп), Београду (Привредна комора Србије и Београда, бројни сајмови и манифестације, међународни научно иновациони скупови), Новом Саду (бројни сајмови и манифестације, међународни научно иновациони скупови), Цириху, Базелу, Келну, Гетеборгу (Институт Chalmers Innovation – један од најпознатијих светских Института за иновације из области екологије и енергетике), Тролхатан-у (Innovatum tehnikpark, Шведска), Смогену (Шведска), Лос Анђелесу (скуп инвеститора), Стокхолму (Универзитети и Институти), Вашингтону, Њу Јорку, Сан Хосе (Силиконска долина) и другим.
Током предходних година добио је бројна позитивна експертска мишљења, анализе и прорачуне везано за своје истраживање од стране страних и домаћих научника, професора, академика, инжењера, истраживача итд. Све више се потврђује да се на бази његових проналазака може производити велики број практичних уређаја и тиме створити низ нових извозних производа који итекако могу поправити целокупну привредну ситуацију и тиме побољшати опште друштвено стање.
- Чланство у професионалним (струковним) асоцијацијама:
- Члан је Развоје Академије Пољопривреде Србије (РАПС)
- Редовни члан Европске Академије природних наука
- Редовни члан Неw Yорк Академије наука
- Редован члан Руске Међународне Академије наука
- Редован члан Међународне Академије за историјске и социјалне науке
- Почасни члан Петровске Академије наука и уметности (Санкт Петербург)
- Почасни члан Украјинске Академије наука
- Почасни члан Међународног иновационог центра „Архимед“ у Москви
- Члан је Савеза проналазача Србије
- Члан је Савеза проналазача Републике Српске
- Остало:
- Међукултурни амбасадор UNESCO, на Универзитету Сорбона, UNESCO клуб
- Добитник „Академске награде за животно дело за изванредна међународна достигнућа” у Републици Кини
- Почасни проналазач Европе 2014
- Носилац „Европског Ордена части“ у Немачкој
- Носилац Ордена „Части, храбрости и одважности”, армије Руске Федерације
- Носилац Ордена „Витез науке”, од Руске Међународне Академије наука
- Добитник „Златни орден за креативност”, од Међународног иновационог центра
- Личност животног стила у Р. Србији 2012
- Заслужни грађанин Земуна 2006
- Проналазач године 2002 у Југославији
Сарађује са већим бројем научних, истраживачких и развојних институција у земљи и иностранству.